خاندان آل سعود

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

ملک سلمان پادشاه عربستان ولیعهد خود را برکنار کرده و پسر خود را جایگزین او کرد. بدین ترتیب، محمدبن سلمان 31 ساله وارت سلطنت سعودی شد.

گاردین نوشت: ملک سلمان پادشاه عربستان ولیعهد خود را برکنار کرده و پسر خود را جایگزین او کرد. بدین ترتیب، محمدبن سلمان 31 ساله وارت سلطنت سعودی شد. 
 
به گزارش نامه نیوز، این حکم که در نیمه شب صادر و اعلام شد، تشکیلات سعودی را شوکه کرد، تشکیلاتی که بن سلمان را در سه سال گذشته بعنوان فردی که در حال رشد است می دید اما در عین حال محمدبن نایف ولیعهد برکنار شده را یک کهنه کار در حوزه امنیت می دانست. 
 
این تحول در عربستان به دنبال مجموعه ای از اتفاقات از جمله تحکیم روابط با واشنگتن و عناد با قطر که از سوی بن سلمان هدایت می شد شروع شد. 
 
بن سلمان در مرکز تغییر و تحولات در عربستان بوده است، مردی که پدرش انقدر دستش را باز گذاشته که می تواند هر اتفاقی را حوزه های اجتماعی نیز شکل دهد. 
 
در مقابل، بن نایف رئیس اسبق سازمان جاسوسی عربستان و وزیر اسبق کشور از متحدان سنتی امریکا بود. اما به تدریج به حاشیه رفت و امروز خبر برکناری او را شنیدیم.  او نقش کوچکی در اصلاحات اخیر بازی کرد و همچنین فرصت اندکی برای خوش و بش با دونالد ترامپ در سفر اخیرش به ریاض پیدا کرد، اقدامی که می توانست تغییر ولیعهد را پیش بینی کند. 
 
حمله به یمن و تصمیم به محاصره قطر از سوی بن سلمان هدایت شده است.  از زمان سفر ترامپ، ریاض سعی کرده است که قدرت خود را در منطقه تحکیم بخشد و در خاورمیانه اعمال نفوذ کند. قطر همواره به عنوان یک عضو سرکش در شورای همکاری دیده شده، چراکه با ایران و اخوان المسلمین که سلمان به انها بعنوان تهدید نگاه می کند، راطه دارد. 
 
بن سلمان در مصاحبه ای که اخیرا منتشر شده، هرگونه مذاکره با ایران را رد کرد و تهران را متهم به تلاش برای تسلط بر جهان اسلام کرد. 
 
قدرت گیری سریع این شاهزاده بدون انتقاد و نقد نبوده است. یک دیپلمات غربی در ریاض می گوید:  بسیاری از مردم در اینجا از او خوششان نمی اید. 
 
وی افزود: او ادم باهوشی است اما انتقاد را برنمی تابد. در میان ال سعود، این دیدگاه وجود دارد که بن سلمان لایق قدرتی که به او داده شده، نیست.

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 1 تير 1396 ساعت: 14:40
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها